VYSUNUTÁ EXPOZÍCIA TM - BRHLOVCE

OZNAM

8.5.2024 bude expozícia OTVORENÁ!

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Brhlovce č.142 v uličke "Šurda"
  Utorok - Nedeľa Prestávka na obed
Apríl - Október 10.00 - 18.00 hod. 12,00 - 12,45 hod.

Kontakt - informácie:
Mgr. Silvia Gregor
Tel.:  +421908 548 252

Skupinové vstupy do PRĽA-Brhlovce
je potrebné vopred nahlásiť
na horeuvedené tel. číslo od 08.00 do 15.00 hod.,
alebo na sekretariát Tel. č. +421 36 6312 112

Expozícia Skalné obydlia Brhlovce je sprístupnená od roku 1992. Nachádza sa v jadre pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry „Šurda“. Na konci dvora sú do tufovej skaly vysekané priestory až v dvoch podlažiach a po stranách dvora stoja z kameňa vymurované domy. Menší je z 80. rokov 19. storočia, väčší je datovaný na priečelí rokom 1932. Obytné miestnosti domu (pitvor, kuchyňa, izby) aj letná kuchyňa v skale sú zariadené tak, aby hodnoverne priblížili atmosféru živej domácnosti a ukázali vývoj bytovej kultúry obyvateľov Brhloviec i širšieho regiónu Tekova a Hontu. Vybavenie hospodárskych priestorov (komora, maštaľ, kamenárska dielňa) aspoň v náznakoch približujú tradičný spôsob obživy Brhlovčanov. Za záchranu a obnovu tejto výnimočnej pamiatky dostalo Tekovské múzeum v Leviciach v roku 1993 medzinárodné ocenenie EUROPA NOSTRA.