Pozvánka do vysunutých expozícií
Fond na podporu umenia

 
hrad
 
MEDIÁLNI PARTNERI:

LEVICKÁ TELEVÍZIA

LEVICEONLINE

SLOVENSKÁ BRÁNA

MY TÝŽDEŇ NA POHRONÍ

POKLADY KRAJA:

Poklady kraja

Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov

CHRÁŇME VČELY - učme sa konať ako včely

„Úloha včiel na našej planéte v žiadnom prípade nespočíva v produkcii medu pre maškrtenie vyšších cicavcov, ale v opeľovaní miliónov kvetov na ovocných stromoch, zeleninových záhradách, lúkach, poliach a v lesoch. Bez včiel by nebolo opeľovania, žiadnych rastlín, žiadnych zvierat, žiadnych ľudí.“
Václav Ducháč


     Tekovské múzeum v Leviciach a Slovenský zväz včelárov, Základná organizácia Levice v mesiaci marec 2019 podpísali zmluvu o spolupráci na projekte s názvom: „Chráňme včely – učme sa konať ako včely“. Hlavným zámerom tejto spolupráce je ochrana prírody, podpora včelárstva a propagácia hradného areálu. V mesiaci apríl sme do areálu Levického hradu, presnejšie do hradnej záhrady, umiestnili päť včelstiev. Po prvýkrát sa s projektom návštevníci bližšie zoznámia na podujatí Noc múzeí a galérií 18. mája 2019. V budúcnosti plánujeme organizovať prednášky, interaktívne podujatia, tvorivé dielne a kurzy.

Mgr. Nikola Mihálová, Tekovské múzeum v Leviciach a Dušan Kollár, predseda ZO SZV v Leviciach     Zmluva o spolupráci medzi: Tekovské múzeum v Leviciach a Slovenský zväz včelárov, Základná organizácia Levice. preview


chranmevcely_1.jpg


chranmevcely_2.jpg


chranmevcely_3.jpg


chranmevcely_4.jpg


plagat_367.jpg


     Po prvýkrát sme spoločný projekt predstavili širokej verejnosti 18. mája počas podujatia Noc múzeí a galérií 2019, ktoré Tekovské múzeum v Leviciach organizovalo v areáli Levického hradu. Včelári ponúkli návštevníkom nielen včelárske produkty, ale ochotne odpovedali na rôzne otázky týkajúce sa života včiel a práce včelára. Súčasťou prezentácie bola i ochutnávka rôznych medov a svoju šikovnosť si deti mohli vyskúšať pri výrobe voskových sviečok. Najväčšou atrakciou bol presklený úľ, do ktorého predseda ZO SZV Levice, Dušan Kollár, umiestnil časť jednej hradnej včelej rodiny. Odvážnejších záujemcov zaviedol priamo na hradnú včelnicu. Múzejníci pripravili návštevníkom rôzne aktivity zamerané najmä na edukáciu a osvetu od najmenších až po starých rodičov. V špeciálne pripravenej entomologickej krabici sme ukázali rôzne druhy hmyzu, s ktorými si najčastejšie ľudia mýlia včelu medonosnú. Z našich depozitárov sme ukázali rôzne druhy úľov. Pripravili sme aj bufet pre opeľovače plný voňavých byliniek a pestrofarebných kvetov, aby sme upozornili na význam ich ochrany. V kreatívnom kútiku sa návštevníci zabávali skladaním puzzle, pexesom či omaľovánkami so včelárskou tematikou. Zahrať si mohli aj spoločenskú kartovú hru Mýty a fakty o včelách, a tak si overiť svoje znalosti o týchto úžasných malých usilovných tvoroch.
     Ďalším krokom našej spolupráce bude spustenie výukového programu zameraného na žiakov základných škôl. Veríme, že pracovný zošit, ktorý sme pripravili, bude užitočnou pomôckou pre učiteľov v ich vyučovacom procese.

20. 5. 2019, Mgr. Nikola Mihálová


chranmevcely_5.jpg


chranmevcely_6.jpg


chranmevcely_7.jpg


chranmevcely_8.jpg


chranmevcely_9.jpg


chranmevcely_10.jpg


chranmevcely_11.jpg


chranmevcely_12.jpg


chranmevcely_13.jpg


chranmevcely_14.jpg


plagat_383.jpg

© 2006-2019 TEKOVSKÉ MÚZEUM v Leviciach,       Počet návštevníkov od 1.1.2008: